HER ÇİLE CENNET YOLUNUN BİR TAŞIDIR. RABB'İNE AŞIK MÜMİN, ÇİLEYLE SAĞLIK BULUR, ŞEVKİ ARTAR, ÇİLEYLE İNCELİR...

İnsan genellikle zorlukta Allah’ı anıp, kolaylıkta unutur. Samimi mümin zorlukta da kolaylıkta da Rabb’ini anar, imtihan geldiğinde hoşnut olur; her anına şükreder. Mümin her çileyle Allah’a yakınlaşır. İman etmeyen ise uzaklaşır. Mevlana'nın ifadesiyle; “Sopayla kilime vuranın gayesi; kilimi dövmek değil, tozu kovmaktır. Allah tozunu alıyor niye kederlenirsin? ''

Yaşamda her şey kusursuz olsa, imtihan olmaz. Dünya hayatı imtihan içindir; dünya da kusursuz hazırlanmış bir imtihan ortamıdır. Ve Allah kullarını, açlıkla, canlardan ve mallardan imtihanla sınar. İmtihan anında Rabb'i için güzel bir sabırla sabreder, tevekkül eder, çile de çekse Allah'ın kendisi için hazırladığı kaderinden hoşnut olur mümin. Hoşnut olur ki Rabb'i de ondan hoşnut olsun.

Allah, Katından bir nimet olarak insana bela ve musibet verir. Her zorlukla Allah kuluna Kendisini hatırlatır. Zor zamanda mümin Allah'a daha sığınır, halisane teslim olur, sabreder; çile de çekse kalbi mutmaindir.

Rabb'ine aşık insan, Allah’ın hoşnutluğunu kazanma yolunda ilerlerken çektiği çileyle sağlık bulur, şevki artar. Çile onu asla yıpratmaz; ruhunu/imanını olgunlaştırır, onu inceltir.

Zorluk anları, Allah'ın inananlar için yarattığı çok önemli zamanlardır. Zorlukla karşılaşan mümin, ardından gelecek olan hayrı bekler. Allah'ın kendisi için hikmetle yaratmış olduğu olay, onun için bir ecir fırsatıdır. Mümin imtihanında çile çekerken, Rabb'ine olan aşkını, sadakat ve teslimiyetini gösterir.

Her an bir bela ve musibet gelebilir, hazır olmalıyız. Yaşadığımız imtihanda Rabb'imizi görmeli, imtihanımızı sevmeliyiz. Sonsuz ahireti düşündüğümüzde, yaşanan geçici imtihanların ne denli önemsiz olduğunu anlayabiliriz.

Cennet çile ehli içindir; yaşanan acılar cennetten alınacak hazzı artırır. Çile ve zorluklar için Allah'tan uzun ömür isteyelim. Allah'a aşkımızı başka türlü nasıl kanıtlayabiliriz? 

Oy Ver :
 Puan:5     Oy Sayısı :1
    

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com