b14 Şubat 2011 Pazartesi gününü, 15 Şubat 2011 Salı gününe bağlayan gece Rebiulevvel ayının 12. Gecesi olup Mevlid Gecesi'dir. İnsanlığa hem dünyasını hem de ahiretini anlatmak, onlara kılavuzluk ve mihmandarlık yaparak yollarını aydınlatmak üzere bir şahit, müjdeleyici, uyarıcı ve ışıklar saçan bir kandil olarak seçilmiş ve vazifelendirilmiş olan sevgili Peygamberimiz, Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin dünyaya teşriflerinin, 1436'ncı yıl dönümünü idrak etmenin sevincini, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. İnsanlığın dirilişinde, karanlıktan aydınlığa çıkışında ve katılaşmış kalplerin yumuşamasında çok önemli bir yere sahip olan, böyle şerefli ve mübarek bir gün vesilesiyle bütün Müslümanları tebrik ediyor, kalplerindeki mevcut Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sevgisinin daha da çoğalmasını, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin sevgisinin bütün gönüllere sirayet etmesini ve kök salmasını Yüce ALLAH'tan niyaz ediyorum.
Yüce Rabbimizin lütuf ve keremi ile pek şerefli ve mübarek olan bu geceyi idrak etmiş bulunuyoruz. Kudsiyetiyle gönüllerimize feyiz ve bereket bahşeden Mevlid kandilini tekrar idrak etmenin sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Rabbimize sonsuz şükürler ve hamd ü senalar olsun. Mevlid Kandili Müslümanların, sınırsız af ve merhamet sahibi olan Yüce ALLAH'a sığınarak günahlardan arındıkları, ilahi lütuf ve bereketlere eriştikleri müstesna zaman dilimlerinden birisidir.
Mevlid Gecesi, bütün İslâm âleminin mukaddes kabul edip ihya ettiği en mübarek gecelerden biridir. Yüce Yaratıcının insanlığa gönderdiği en son rahmet elçisi, İlahi vahyin son ve tamamlayıcı halkası Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimizin ALLAH'tan getirdiği ilahi daveti, mesajları anlamak, sünnetini ve O'nun bu doğrultuda ortaya koyduğu örnek ahlâkı özümsemek, O'na duyulan derin sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak amacıyla asırlardır Müslümanlar O'nun dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır.
Mevlid Gecesi'ni yücelten husus:
Hiç şüphe yok ki vakitler aslında birbirine eşittir. Bir vakit diğer bir vakitten kendiliğinden üstün olamaz. Öyleyse bir vaktin diğer vakitlerden daha şerefli ve faziletli olması mutlaka o vakitte meydana gelen bir yüce işten ve mübarek bir olaydan kaynaklanmaktadır. Zaman ve mekanlar kendilerinde meydana gelen büyük ve önemli olaylarla değer kazanırlar. Mevlid Gecesi'ni, bu derece yücelten husus: Hakkında:
"Resûlüm! Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik."1
"Ey Peygamber! Biz seni hakikaten hem bir şahit, hem bir müjdeleyici, hem bir uyarıcı ve hem de ALLAH'ın izniyle ALLAH'a bir davetçi ve nûrlar saçan bir kandil olarak gönderdik. Müminlere müjde ver ki! Onlara ALLAH'tan büyük bir lütuf, büyük bir mükafat vardır."2 ayet-i kerimelerinde buyrulduğu üzere alemlere büyük bir rahmet, bir şahit, bir müjdeleyici ve bir uyarıcı olarak gönderilen Resûl-i Ekrem (S.A.V.) Efendimizin doğduğu gecenin yıldönümü olmasıdır.
14 asır evvel böyle bir gecenin sabahında güneş ufuktan doğmadan insanlığın hayat ufkunda ilâhî bir nur doğmuş oluyordu. Şair ne güzel söylemiş:
"Envar ile kâinat doldu,
İşte bu gece sabah oldu."
Bu gece, Peygamberlik zincirinin son halkasını teşkil eden Sultan-ı Enbiya geldi.
Bu gece, yaratılışça, akılca ve ahlâkça insanların en güzeli ve en mükemmeli olan Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Efendimiz geldi.
Bu gece, kalbleri fetheden, gönüllerde marifetullah ışıklarını yakan Habîb-i Kibriya geldi.
Bu gece, şirk, yerini tevhide bıraktı.
Bu gece, dünyayı saran ve beşeri kıvrandıran zulüm ve haksızlık bulutları parçalandı.
Bu gece, beşeriyet hürriyetine kavuştu.
Bu gece, cehaletin kuyusuna yuvarlanan ve vahşet çukurlarında can vermekte olan insanların yolları ilim ve irfan nuru ile aydınlandı.
Bu gece, uçuruma doğru hızla yol alan toplum yön değiştirdi.
Bu gece, alemlere rahmet, kalplere merhamet saçıldı.

Oy Ver :
 Puan: 0     Oy Sayısı : 0
    

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com