Giyinmede, davranışta yiyip içmede ve çalışmada güzelliği emreden Dinimiz konuşmada da güzelliği emretmiştir.

Kitabımızda Allah şöyle buyurmuşlardır:( Ey Peygamber Kullarıma söyle, sözün en güzelini söylesinler.Sonra şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan İnsanların en büyük düşmanıdır.Nisa 53)

Kitabımızda bize Rabbimiz güzel söz söylemeyi emretmekle bir ibadet görevi vermiştir. Güzel söz söylemekle mükellef kılınan Mü'minler,Güzel söz söyleyip güzel konuşmakla kendilerini Hakka ve halka sevdirmiş olacaklardır.

Güzellik vasfını taşımayan sözler,şüphesiz bizi sevimsizleştirecek belkide Allah korusun azaba sürükleyecektir.

Güzel söz;doğru, faydalı,sevindirici ve İnsanların kalbini kırmayan sözlerdir.

Rabbimiz; Ey İman edenler Allah'dan sakının.Doğru sözler söyleyin ki Allah işlerinizi düzene koysun ve günahlarınızı bağışlasın.(Ahzab 70,71)

Bizim Mü'minler olarak devamlı sözlerimiz güzel olmalı kırıcı olmamalıdır. Güzel söz ise öğretici hakka çağrıcı batıldan sakındırıcı sözler olmalıdır.

Allah Rasulü de;Allah'a ve ahiret gününe inanan iman eden kimse hep sözlerin güzelini söylesin.

Bizlerde Allah'a ve ahiret gününe inanan Mü'minler olarak sözlerin en güzelini söylemeli ve kırıcı olan sözlerden kaçınmalıyız.Nefret ettirici üzücü, kalb kırıcı sözler elbetteki güzel ve hoş olmayan sözlerdir.

Allah Rasulü; Allh'ı zikir İnsanları doğruya ve Hakka çağırır kötülüklerden sakındırmayan bütün sözler insan'ın Lehine değil aleyhinedir.

Hoş olayan sözleri konuşmak sözlerin güzelini konuşmamak,İnsan için faydalı olmayan sözlerdir.

 Peygamberimiz;Sözleri,işleri hal ve hareketleriyle insanların kalplerini kıran kişiler Cehennem'e gidecektir. Buyurmuşlardır.

İnşaalah bizlerde Müminler olarak sözlerin güzelini söylemeye gayret edelim.Zira hoş olmayan sözler İnsanların nefretini Hakkın günahını kişinin üzerimize çeker.

İnşaallah satırlarımızı Allah Rasulünün Güzel sözleriyle noktalayalım.

-Ey Müminler Kim bana iki bacakları arasındaki tenasul uzvunu(Haramdan koruyacağına)' ve iki çenesi arasındaki dilinide(Yasaklardan ve çirkin sözlerden koruyacağına) garanti ederse bende ona cennet'i garenti ederim.

Allah bizleri Kardeşlerimizin kalplerini kırmadam bir ömür tüketmeyi çok görmesin. Zira Müminler sadece dünyaya değil Ahiret'e-de talip olan insanlardır. dolayısıyla O'radada komşu olabilmek için gayret sarf etmektedirler.Komşuluksa kolayca kazanılmaz.

Arifan

Oy Ver :
 Puan: 0     Oy Sayısı : 0
    

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com