Aile;birbirlerine eğilimli ve arzulu bir yaratılışta kaynaşma şuuru ile donanmış olarak yaratılan erkek ve kadını asil bir duygu ve heyacanla birleştiren,bedeni sukuna ruhu tatmine erdiren kutlu bir topluluktur.

Aile; toplum eğitimi yaptırarark İnsana cemiyet hayatını hazırlayan sevgi ,saygı,şevkat ve fedadakarlık ocağıdır.

Aile;mutluluk ve kederin beraber yaşandığı Mukaddes bir müessesedir. Güçlü toplumlar ancak insanları inanaç ve fikir birliği içeriisinde içtenlikle kaynaçmış güzel ailelerden meydana gelen topluluklardır.

Allah; İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp,aranızda sevi ve bereket var etmesi,Allah'ın varlığının belgesidir.Bunda düşünen topluluklar için dersler vardır. (rum 21)

Evet İslam evlenmeyi övmekte bekar durmayı yermektedir. Allah,Rasuulü Evlenmek benim sünnetimdir. diyerek Ümmetini evlenmeye taşvik etmişlerdir.

Öyle bir evilikki,orada yapılan her güzel iş ibadettir. erkeğin ailesinin geçinimini temin etmesi,çocuklarına şefkat göstermesi yine bir ibadet olarak gösterildiği gibi,hanımında itaatli sevgi dolu bir bakışla kocasına bakışı ve merhametle çocuklarını yetiştirmesi ibadet olarak kabul edilmiştir.

Allah sizlere kendinizden eşler verdi, eşlerinizden de sizin için oğullar torunlar yarattı,Sizi en güzel nimetlerle rızıklandırdı. Şimdi onlar Batıla inanıyorlarda Allah'ın nimetlerini inkarmı ediyorlar.(Nahl 72)

İslamda Aile hayatı her şeyden önce ben inandım demekle başlar. Aile asla rızık endişesine kapımamalı vereninde alanında allah olduğuna inanmalıdır. Aile çocuklarına ğüzel bir örnek olmalılar kesinlikle onlara karşı yapmacık  rollersergilememeliler.                                                                                                                               Rabbimizin (Allah'a ibadet edin O'na hiç bir şeyi ortak koşmayın) Hitabının muhatabı olduklarının bilincinde olmalı Allah Rasulünün, Kadın namazını kıldığı namusunu koruduğu,kocasına itaat edip yavrularına güzel bir anne olmalıdır. Hadisi şerifinin kendisi için söylendiğini unutmamamlıdır.

İslamda aile dünya ve ahiret hayatını mamur eden aileye denir.

Yoksa Dev Tv. ekranranları karşısında sabahlara kadar dizileri kaçırmayan ayrıca islami sohbet dinliyorum diyerek, hanımını yatakta tek başına bırakan erkeklerin ve yine ayı mevzzuu olarak kocalarını tekbaşlarına yatakta bekleterek Pc. ekranlarında Mutluluk arayan insanların islami bir aileden bahsetmemizi ancak kendimizi aldatmaktan başka bir şey olmadığını düşünüyorum. Bilmem yanılıyormuyum? 

Arifan.

Oy Ver :
 Puan: 0     Oy Sayısı : 0
    

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com