Önce emanet nedir? Sorusuna cevap arayalım:

Emanet İnsan'a yada insanlara sonradan alınmak üzere bırakılanlardır.Bunlar,para veya mal gibi şeylerde olabilir,ancak bizim bahsetmek istediğimiz bunlar değildir.Elbette bunlarda birer emanetlerdir.

Allah Kuran'ı kerim'in Mü'minun suresinde kurtuluşa ermiş olan Mü'inlerin vasıflarını sayarken,(Yine onlarki emenetlere ve ahitlerine riayet ederler)Müminun 8.

Öyleyse bizim bahsetmek istediğimiz emanet nedir? Emanet daha önce bir birlerini tanımadıkları halde Allah'ın bir birlerine emanet olarak verdiği eşlerdir.Bu iki emanet olan eşler yani karı koca,Nikah ibadetiyle birbirlerine bağlanırlar,ve kendilerinin bir birlerine Allah'ın emaneti olduğunu düşünerek güzel bir yuva kurup hayatlarını devam ettirmeye gayret ederler.

İşte bu iki emanetten bir üçüncü emanet meydana gelirki,buda kendilerine Yaratanın verdiği en güzel ve kıymetli emanet çocukalrıdır.

İşte bizim bahsetmeye gayret ettiğimiz emanette bu çocuk emanetidir. Küçük bir topluluk olan ailelerin geleceği ve büyük bir toplum olan milletlerin umudu çocuklarına bağlıdır.

Ana baba çocukları üzerinde etkili birer eğitici öğreticidir.Çocuk Dini ve ahlaki inancları ilk olarak aileden alır.

Allah: Ey iman edenler!kendi nefislerinizi hanımlarınızı ve çocuklarınızı,yakacağı İnsanlar ve taşlar olan ateşten koruyunuz.

Bu Ayet'in iniminden sonra Hz. Ömer Peygamberimize şöyle sordu:Biz kendi nefislerimizi koruyabiliriz fakat eşlerimizi ve çocuklarımızı nasıl koruyalım?

allah Rasulü şu cevabı verdiler:Allah'ın emrettiklerini sizde onlara emredin.Allah'ın yasakladıklarını sizde onlara yasaklayın.Bu tutumunuz onları korur buyurmuşlardır.

Bu konudaki emenetlere riayet ederler konusuna devam edebilmek umuduyla.Allah emanetlere riayet edenlerden eylesin

Oy Ver :
 Puan:5     Oy Sayısı :1
    

Yorumlar
 

Paylaşımın çok güzel eline yüreiğine sağlık


.........................................
Sincan Soft
         

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com