Varlıkları yaratan yaratmakta olan,hepsini bir düzen bir ahenk içinde yaşatan,geçmişi ve geleceği tüm ayrıntılarıyla bilen,istediğine istediğine veren, istediğini istediği zaman istediğinden alan Allah dır. Ayrıca kendi ifadesiyle,yaratılanlar için ölçü ve tartıyı koyan da O,dur.

Bunları kabul etmek yada etmemek kişinin kendi elindedir. Zira (Dinde zorlama yoktur)Yalnız ben kabul ettim dedikten sonra da mecburiyetler vardır.

Müslümanlar,Allah'ın varlığına inanmalarının gereği olarak Allah'ın hakimiyetine inanmak mecburiyetindedirler. Hakimiyeti Allah'ta görmenin anlamı,insan hayatını değiştirmez. Temel yasalar olan Kur'an emirleri  ve sünnet esasları ile hayatı düzenlemekle olur.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Allah bu gerçeği Şöyle  açıklamaktadır                                                                                                                                                                       (Ey Peygamber deki yedi göğün Rabbi ve bu arşın sahibi kimdir? Allah,dır diyeceklerdir.

 Gerçek hakimiyeti Allah'da görmemek insanı Şirk'e götürür. Allah Hakiyet kayıtsız şartsız Allah'ın diyen Müminlerin Rabbidir. O ne güzel Mevla ne güzel yardımcıdır.

İslam dini ise, yasalarını kanunlarını Allah'ın koyduğu enternesyonal yani uluslar arası bir talim ve terbiye dinidir.

Ben Allah'ın Namaz, Oruç, Hac emirlerine uyarım ama benim yaşantima devlet nizamıma Allah karışamaz demek Allah'ın hakimiyetini tam anlamıyla kabullenmek anlamına gelmez. 

Oy Ver :
 Puan: 0     Oy Sayısı : 0
    

Yorumlar
 

Arifan kardeşim size bir soru. Nasılsa kuran ve sünnet herşeyi vermiş

bir mesebe yada bir imama tabi olmak öylesine bir imam deyil tabi,

tabi olmak ne kadar dorudur.

SELAM VE DUA İLE

 


.........................................
"İman hem nurdur, hem kuvvettir.hakikî imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir
         

 
 
Anasayfa Forum Radyo İlahiler Video Hatim Ziyaretci Defteri Üyelik İletişim Radyo Sitene Ekle

EmreBerlin sitesi için özel yazılmıştır 2000 - 2012

SincanSoft.com